Jak wygląda proces rekrutacji w przypadku żłobka niepublicznego?

Żłobek Warszawa

Wielkimi krokami zbliżamy się do rozpoczęcia nowego etapu w życiu Twojego dziecka. To czas, kiedy Twoje dziecko w pierwszym roku życia wkroczy do systemu rekrutacji, który jest wymagany, aby maluch został przyjęty do żłobka. Jednak czy tak samo przebiega rekrutacja w żłobku niepublicznym, jak w publicznym? Otóż nie. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko uczęszczało do państwowego żłobka od września, prawdopodobnie lista kandydatów już się zapełniła i jest za późno na rozpoczęcie udziału w rekrutacji. Natomiast gdy zdecydowaliście się na niepubliczny żłobek, pozostaje jedna kwestia- ilość wolnych miejsc.

Jakie są zasady rekrutacji publicznych warszawskich żłobków?

Podstawą wpisu na listę oczekujących jest wypełnienie elektronicznego wniosku. System działa przez cały rok, jednak nie wszystkie placówki prowadzą rekrutację przez 365 dni w roku. Dlatego warto sprawdzić strony internetowe żłobków, które nas interesują lub sprawdzić je pod adresem: https://nabor.pcss.pl/warszawa/zlobek.

Kiedy już wypełnisz wniosek, w ciągu 15 minut dowiadujesz się o swojej pozycji w oczekującej kolejce oraz o liczbie uzyskanych punktów. Jest możliwość także uzyskania dodatkowych punktów. Na ilość tych podstawowych wpływa wiele składowych. Jednak dodatkowe punkty mogą zostać przyznane dziecku za to, że:

  • jego rodzice oboje pracują,

  • pochodzi z rodziny wielodzietnej,

  • jeden z jego rodziców uczy się dziennie,

  • ma on orzeczenie o niepełnosprawności lub, jego rodzice lub rodzeństwo takowe mają,

  • jest wychowywane tylko przez jednego rodzica.

Wniosek możesz złożyć maksymalnie do trzech warszawskich żłobków. Do wyboru są żłobki dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i żłobki wchodzące w skład zespołu żłobków warszawskich.

Na jakie procesy rekrutacji stawiają żłobki prywatne w Warszawie?

Rekrutacja dzieci w przypadku prywatnego żłobka stanowi mniej skomplikowaną procedurę niż w placówkach publicznych. Tutaj również przyjęcia dzieci do żłobków trwają cały rok, a o procedurze zakończonej sukcesem decyduje liczba wolnych miejsc. Co więc zrobić, aby zapisać dziecko do takiego żłobka jak Mali Naukowcy?

Wystarczy udać się do wybranego żłobka i dowiedzieć się, czy są wolne miejsca. Następnie wpłacić wpisowe, podpisać umowę z prywatnym żłobkiem oraz udzielić w ankiecie kilku ważnych informacji dotyczących dziecka. Kolejno przedłożyć zaświadczenie od pediatry o braku przeciwwskazań, aby dziecko uczęszczało do żłobka i zapisać dane dziecka w formie krótkiego oświadczenia lub zaświadczenia.

Jak widzisz, nie występuje u nas żaden system punktowy, który sprawia, że dziecko otrzymuje konkretne miejsce na liście oczekujących do przyjęcia dzieci do placówki. W naszych progach jedynie pierwszeństwo ma rodzeństwo dziecka, które uczęszczało do naszego żłobka i dzieci pochodzące z rodzin wielodzietnych.

Dlaczego rekrutacja do prywatnego żłobka jest taka prosta?

Otóż o tym, jak będzie wyglądała rekrutacja do prywatnej placówki, decyduje właściciel żłobka. To sam dyrektor placówki jest tu osobą decydującą i oczywiście wielokrotnie wspominana ilość wolnych miejsc. Dlatego też, aby dzieci przeszły proces rekrutacji szybko i sprawnie, formalności związane z rekrutacją maluszków, skrócone są do minimum. Dlatego też zasady te nie uwzględniają systemu punktacji, jak to ma miejsce w regulaminie żłobka państwowego.

Czy pobyt dziecka w żłobku niepublicznym w Warszawie może rozpocząć się w każdej chwili? Kiedy zapisać dziecko do prywatnej placówki?

Wspominaliśmy już, że proces rekrutacji do zespołu żłobków publicznych trwa cały rok, ale z reguły etap zapisów przypada od kwietnia do czerwca. Prowadzony jest także tzw. nabór uzupełniający, który przebiega od czerwca do lipca. Wówczas ma on miejsce wtedy, gdy liczba zgłoszonych dzieci jest niższa, niż ilość wolnych miejsc w żłobku.

Natomiast w naszym żłobku, który jest prywatną placówką, rekrutacja dzieci odbywa się przez cały rok. Aczkolwiek nasza grupa liczy 17 dzieci i gdy maluchy opuszczają nasze mury, udając się w dalszą podróż edukacyjną, od września wolne miejsca są łatwiej dostępne. Warto być z nami w stałym kontakcie i dowiadywać się, ile przewidujemy wolnych miejsc na dany rok, aby zapewnić swojemu maluchowi stały pobyt w naszej placówce.

Czy warto zapisać dziecko wcześniej do warszawskiego żłobka?

W większości żłobków publicznych, a tym bardziej prywatnych żłobkach nie ma rejonizacji. Choć trzeba przyznać, że niektóre publiczne placówki uznają pobliskie miejsce zamieszkania rodziców i dziecka jako dodatkowe punkty. Brak rejonizacji umożliwia Ci dopasowanie pobytu dziecka w placówce w wybranym miejscu w Warszawie. Jednak czy to miejsce zamieszkania, czy droga do pracy będzie decydowała o wyborze placówki, warto zapisać dziecko wcześniej, aby otrzymać miejsce w placówce dla swojego malucha.

Nasz żłobek Mali Naukowcy mieści się w dzielnicy Ursus. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się dzielnic Warszawy. Jest ona również dobrze skomunikowana z centrum miasta i pozostałymi częściami Warszawy. Zapraszamy Was, Drodzy rodzice i Wasze pociechy do odwiedzenia naszej placówki i zobaczenia, dlaczego warto wziąć udział w rekrutacji do naszej placówki.