Żłobek Warszawa. Czy angielski w żłobku ma sens?

Żłobek Warszawa. Czy angielski w żłobku ma sens?

Wszechobecny, pomocny i w wielu miejscach wręcz pożądany- taki jest właśnie język angielski. Niegdyś nikt nie myślał o tym, że będziemy pracować w języku angielskim, podróżować po świecie i porozumiewać się po angielsku, czy też startować do szkół dwujęzycznych, gdzie język ten stanowi priorytet w rekrutacji. Dziś mamy wachlarz możliwości, który stanowi pomoc w nauce języka angielskiego i tym samym dajemy szansę dzieciom uczyć się go od pierwszego roku życia. Nawet w znanej szkole nauki języków obcych proces ten rozpoczyna się od 3 miesiąca życia. Co dziecko wynosi z zajęć z języka angielskiego w żłobku? Czy nauka ta oznacza, że maluch będzie umieć porozumiewać się po angielsku?

Nauka angielskiego w żłobku- wprowadzenie języka obcego w życie maluszka

Język angielski dla małych dzieci w żłobku nie jest formą zajęć, podczas których dziecko ma siedzieć i słuchać nauczycielki. To zabawa jest główną formą nauki języka angielskiego w żłobku. Jej głównym celem jest stworzenie przyjaznych i zachęcających warunków, w których dzieci skorzystają z możliwości eksploracji języka angielskiego w naturalny sposób. To wprowadzenie go w świat języka obcego i umożliwienie mu przyswajania języka angielskiego od postaw.

Metody nauki języka angielskiego w żłobku znacznie odbiegają od tych stosowanych w późniejszym etapie kształcenia. Dziecko będąc w wieku żłobkowym, jest niezwykle ciekawe świata i tym samym niecierpliwe. Nie jest ono w stanie poświęcić więcej swojej uwagi na daną czynność niż 20 min. Dlatego też podczas zajęć z angielskiego w żłobku ich dynamika jest dosyć intensywna i różnorodna, a czas ich trwania oscyluje w granicach 15 min-30 min w zależności od chęci uczestniczenia w nich maluszków i poznanego materiału.

Nauka języka angielskiego dla maluchów. Jak wyglądają takie zajęcia?

Angielski dla najmłodszych w żłobku angażuje do zabawy całą grupę. Nie zawsze jest tak, że dziecko od pierwszych zajęć ochoczo bierze w nich udział. Jednak my jesteśmy po to, aby zachęcić dziecko do zapoznania się z językiem obcym, a nie zmuszania dziecka do jego nauki. Dlatego też staramy się organizować angażujące zajęcia w żłobku Mali Naukowcy, by nie wkradła się w nasze mury rutyna.

Zajęcia z języka angielskiego rozpoczynamy od małej rozgrzewki. Stając w kółku, wypowiadamy proste zwroty po angielsku i wykonujemy do tego nazwane czynności. Z każdymi zajęciami dodajemy kolejne elementy, które maluchy zdołały już poznać. Takim sposobem utrwalamy poznane słowa.

Kolejnym etapem są zabawy z językiem angielskim w formie muzycznej. Śpiewamy wtedy piosenki przystosowane do wieku i możliwości maluszków. Również rymowanki, zgadywanki i śpiewy mają tu swoje miejsce. Dzieci uwielbiają taką formę nauki, a jeśli przy tym mogą poruszać bioderkiem, to są wniebowzięte.

Na pożegnanie pora na kolejną dawkę tematycznych piosenek i wplatanie zwrotów pożegnalnych. Często również na zajęciach stosujemy rekwizyty, maskotki, które przemawiają do dzieci w języku angielskim. Takim sposobem maluchy szybciej utrwalają poznane słowa, dźwięki i melodie.

Nauka angielskiego przez zabawę w żłobku- czy warto?

Według badań przeprowadzonych na ponad 200 maluszkach w wieku 0-3 lat wykazano, że ten okres jest najlepszym momentem na rozpoczęcie nauki języka angielskiego. Wiadomą kwestią jest fakt, że nie jest to nauka, która zmusza dziecko do siedzenia w ławce przez 45 min. W okresie tym istnieją doskonałe podstawy, aby zachęcić dziecko do zapoznania się z językiem obcym, wprowadzenie go w świat języka poprzez właśnie zabawę i utrwalania poznanych zwrotów i słów.

Dziecko w wieku żłobkowym uczy się języka angielskiego na takim samym poziomie jak języka ojczystego. Powszechnie znane są zjawiska, gdzie dziecko nazywając różne przedmioty, używa słów angielskich, a nie polskich. Ma to związek właśnie z tym samym etapem nauki obu języków. Nie tylko samo przyswajanie języka ma tu pozytywny wpływ na maleństwo. Dzięki nauce języka w grupie dziecko nabiera większej pewności siebie, chętniej się komunikuje z rówieśnikami, a także jest bardziej odważne w komunikacji z innymi ludźmi.

Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego?

Nauka języka angielskiego wymaga systematyczności. Ma być ona początkiem przygody z językiem, bo przecież w kolejnych etapach kształcenia dziecko będzie musiało przykładać się coraz bardziej, by móc swobodnie porozumiewać się w języku obcym. Dlatego też nauczanie angielskiego w żłobku to wstęp do procesu nauki języka obcego, ale również praca w domu, wsparcie dziecka, powtarzanie tego, co poznał maluch podczas zabawy w żłobku, pozytywnie wpływa na utrwalenie zajęć, a także napędza dziecko do dalszego działania.

Gdy maluch widzi, że w domu ich autorytety wspierają go w nauce angielskiego i sami kontynuują zabawy z angielskim, dziecko chętniej brnie w dalszą naukę języka angielskiego. Dlatego wybór żłobka z językiem angielskim to doskonała inwestycja w przyszłość każdego malucha, a dziecko opuszczając mury placówki, ma solidne podstawy do dalszej nauki języka, która przychodzi mu znacznie łatwiej.